V Jerevane sme odsúdili ruskú agresiu

Poslanci Európskeho parlamentu spolu s predstaviteľmi národných parlamentov krajín Východného partnerstva v rámci spolupráce Euronest v arménskom Jerevane odsúdili ruskú agresiu na Ukrajine a vyzvali na prepustenie väznenej ukrajinskej poslankyne Nadi Savčenkovej.

Parlamenty štátov Východného partnerstva, okrem Azerbajdžanu a Bieloruska, vyslali veľmi jasný signál, že svoju budúcnosť spájajú s európskou integráciou. Euronest je najvýznamnejšie fórum na ktorom spolu komunikuje Európsky parlament  a zástupcovia štátov východnej Európy. Na spoločnom zasadnutí sme, okrem situácie na Ukrajine, rokovali aj o vývoji v zahraničnom obchode. Je dôležité si uvedomiť, že už dnes je to EÚ a nie Rusko, kto predstavuje pre tento región najdôležitejšieho obchodného partnera. Na tomto základe musíme budovať aj ďalšie vzájomné vzťahy, ktoré majú pre obe strany stále väčší potenciál.

Na zasadnutí v Jerevane sme tiež odsúhlasili deklaráciu o odsúdení arménskej genocídy z roku 1915 a vyzvali Turecko, aby sa postavilo čelom voči vlastnej minulosti.