V Europarlamente sa zameriam na cyklodopravu

V rámci svojho pôsobenia sa chcem zamerať na riešenie problematiky cyklodopravy na európskej úrovni. Spolu so svojimi poslaneckými kolegami sa  pravidelne zúčastňujem podujatí a rozhovorov s Európskou cyklistickou federáciou ( European Cyclists’ Federation) v rámci Európskeho cyklistického fóra.Hranice v Európe sú otvorené, no cyklotrasy medzi jednotlivými štátmi stále nie sú dostatočne prepojené, chýba jednotné značenie, doplnkové služby a mnoho ďalšieho. Našim cieľom je spoločne so záujmovými združeniami hľadať také riešenia cyklodopravy, ktoré budú v prvom rade brať ohľad na používateľa, teda cyklistu.

Som dlhoročným nadšencom cyklistiky. Po svojom zvolení do funkcie poslanca Európskeho parlamentu som splnil svoj predvolebný sľub a na bicykli som prešiel trasu z Bratislavy do Bruselu za deväť dní.

Cyklistika je dopravou budúcnosti, ktorá významne rozvíja aj turistický ruch. Ak vynecháme zdravotné hľadisko, tak jej promovaním a podporou môžeme dosiahnuť výrazné zníženie znečistenia ovzdušia a prehustenia dopravy v mestách. Viac ako polovica ľudí cestuje denne autom na vzdialenosť menšiu ako 5 kilometrov a drvivá väčšina si na cestu neberie spolujazdca. Oba tieto problémy by bolo možné vyriešiť tým, že by ľudia presedlali na bicykel. Ten je ako dopravný prostriedok v meste dokonca rýchlejší ako auto.

Slovensko v tomto smere urobilo oproti minulosti mnohé pokroky, stále však je čomu sa učiť od štátov západnej Európy. Prvá cyklotrasa v Európe vznikla pred 130 rokmi v holandskom meste Utrecht. V Bratislave len nedávno. Moje stretnutia s kolegami a priateľmi cyklistiky majú za cieľ aj to, aby som sa ich ich inšpirácie a skúsenosti pokúsil preniesť do našej krajiny.