Na Sacharovovu cenu som nominoval Naďu Savčenkovú

Skupina poslancov Európskeho parlamentu nominovala na tohtoročnú Cenu Andreja Sacharova ukrajinskú poslankyňu a pilotku Naďu Savčenkovú. Jedným z iniciátorov som bol aj ja. 

Naďa Savčenková je symbolom individuálnej aj kolektívnej odvahy. Ako ukrajinská občianka, ktorú už rok nezákonne zadržiavajú na území Ruskej federácie statočne čelí väzeniu aj nátlaku samozvaných vyšetrovateľov. Ako politička a pilotka je stelesnením boja ukrajinského národa o právo určiť si slobodne smer, ktorým sa chce uberať. Sacharovova cena si vo svete udržiava vysoký kredit aj pre to, že vždy reaguje na aktuálne dianie. Napriek protestom diktátorských režimov a vyhrážkam teroristických organizácií putuje do rúk ľudí, ktorí si ju svojimi postojmi a činmi zaslúžia.

Európsky parlament má podľa mňa povinnosť aj takýmto spôsobom vyjadriť solidaritu s Ukrajinu a ukázať Putinovmu režimu, že Európska únia bude vždy podporovať ľudí, ktorí vo svojich krajinách bojujú za slobodu, demokraciu a nezávislosť.

Naďa Savčenková je ukrajinská pilotka, poslankyňa Verchovnej rady Ukrajiny a členka parlamentného zhromaždenia rady Európy. V júni 2014 ju z územia Ukrajiny uniesli separatisti a odvtedy je nezákonne zadržiavaná v Ruskej federácii.