Európskej komisii som zaslal podnet proti čínskemu dumpingu ocele

ocel znecistenieV decembri som interpeloval Európsku komisiu v súvislosti s nárastom dovozu dumpingovej ocele z Číny a ohrozením pracovných miest v košických železiarňach.  Situácia sa dramaticky zhoršuje a jej neriešenie by znamenalo nielen už ohlásené 15% prepúšťanie, ale mohlo by viesť až k likvidácii oceliarstva na Slovensku.

Cenová konkurencia je motorom globálnej ekonomiky, musí však byť férová. Cena čínskych výrobkov je výrazne nižšia, nielen vďaka dumpingovej politike komunistickej strany. Kým prevádzky v Európskej únii dodržiavajú tie najvyššie sociálne a environmentálne štandardy, čínsky priemysel je jedným z najväčších znečisťovateľov na svete. USA už na súčasnú situáciu reagovali a je najvyšší čas, aby zareagovala aj EÚ. Európa by sa mala snažiť skĺbiť ochranu životného prostredia a podporu hospodárskeho rastu.

Aby mohla Európska únia presadzovať znižovanie emisií, musí byť v prvom rade ekonomicky silná. Európsku komisiu som požiadal o vysvetlenie, aké konkrétne opatrenia a kedy plánuje urobiť na ochranu našich zamestnávateľov a pracovných miest.