Digitalizácia Európy prinesie miliardové úspory, Slovensko je pozadu

Existujú markantné rozdiely medzi postupom pri digitalizácii štátnej správy na Slovensku a plánmi digitalizácie verejných služieb, ktoré chceme urobiť v rámci vybudovania Jednotného digitálneho trhu v Európskej únii.

Elektronické verejné služby sú na to, aby občanom šetrili čas a štátu finančné prostriedky. Chystané projekty by mali nielen uvoľniť existujúce bariéry pre internetový obchod, ale aj uľahčiť rôzne administratívne úkony. Európska ekonomika by tým mala získať až 3,8 milióna nových pracovných miest a zároveň ušetriť 15 až 20% súčasných verejných výdavkov.

Slovensko si predraženými a nefunkčnými elektronickými službami, ako je slovensko.sk robí v rámci Európskej únie zlé meno.

Na jednej strane je príklad malej postsovietskej krajiny Estónsko, ktoré digitalizáciu zvládlo veľmi dobre a bez zbytočného predražovania. Na druhej sú naše projekty, ktoré kritizuje široká odborná verejnosť. Keď smerácki úradníci nedokážu kvalitne pripraviť ich realizáciu dnes, obávam sa, že pri implementácii oveľa náročnejších projektov, ako napríklad zakladanie firiem cez internet (jednoosobové s.r.o.) budú zlyhania ešte väčšie a pre nás všetkých drahšie.